Riešenia pre Bratislavu, ktoré okamžite pomôžu

Autor: Marián Kohn | 12.10.2014 o 12:58 | (upravené 12.10.2014 o 14:33) Karma článku: 4,77 | Prečítané:  434x

Narodil som sa v Bratislave a žijem tu celý život. Som hrdý na toto mesto, na jeho históriu, na jeho osobnosti. Hanbím sa, však za jeho komunálnych politikov, ktorí majú plné ústa sľubov, ale výsledky sú žalostné. Toto je môj otvorený list pre všetkých kandidátov na primátora hlavného mesta a tiež pre všetkých kandidátov na starostov mestských častí. Nebaví ma pozerať sa na tie bilbordy, ktoré mi sľubujú zaručené riešenia a recepty na všelieky pre naše mesto. Chcem, aby sa kompetentní zaviazali urobiť konkrétne opatrenia, ktoré zvýšia kvalitu života v našom meste a v prípade, že ich nesplnia a nedodržia svoj záväzok, aby odstúpili zo svojich funkcii a dali priestor schopnejším ľuďom.

Problémy mesta a ich riešenia

Určite sa zhodneme na tom, že jedným z najpálčivejších problémov nášho mesta je doprava a to ako verejná, tak aj cestná. Cesty sú preplnené autami. Áut aj v dôsledku masovej migrácie obyvateľov z iných častí krajiny za prácou do Bratislavy enormne stúpa a treba to riešiť. Ja navrhujem novému vedeniu mesta po voľbách, aby zaviedli špeciálne zrýchlené spoje, ktoré budú mať prednosť v jazde, podobne ako polícia a iné zložky, budú stáť iba na dopravných uzloch ako sú Mlynské nivy, Trnavské mýto, Patrónka, a pod a budú voziť ľudí z jedného konca mesta na druhý. Je pekné dať vodičom týždeň v roku možnosť cestovať MHD zadarmo, ale keď si predstavia, že by sa mali tlačiť v preplnenom rannom spoji, aby ušetrili pár litrov benzínu ročne, radšej si sadnú za volant svojho auta a budú v tej rannej zápche trčať v ňom.

Teraz sa zameriam na jednotlivé mestské časti, v ktorých sa najviac pohybujem, a ktorých problémy sa ma dotýkajú.

Staré mesto

Určite sa zhodneme na tom, že k najpálčivejším problémom Starého mesta patrí parkovanie. Riešenie? Jednoduché. Zaviesť záchytné parkoviská s bezplatnou dopravou do centra, zvýšiť podporu cyklistiky a inej alternatívnej dopravy (inline korčule, kolobežky, pešia chôdza) v meste a nenechávať všetko iba na aktivistov z občianskych združení. Veľa sa presúvam po Starom meste „pešibusom“ a neraz som si temer nohu zlámal na tých otrasných chodníkoch a cestách, ktoré tu sú. Je nehorázne, aby v najdrahšej lokalite, kde ceny nehnuteľností a tiež dane z nich sú najvyššie v krajine boli horšie a špinavšie cesty ako v nejakom malom mestečku na Orave.

Pani starostka, ja chápem, že aj mestskí policajt potrebujú prácu, ale vyháňaním ľudí z Korza a pokutovaním žobrákov a opilcov v Starom meste bezdomovectvo a ani alkoholizmus nevyriešite. Treba pre nich vytvoriť záchytné centrá a zariadenia sociálnych služieb a pomocou odborníkov im pomôcť vrátiť sa späť do normálneho života.

No a ďalším problémom je špina na uliciach. Keby ste, pani starostka, zapojili tých bezdomovcov do čistenia ulíc v Starom meste, všetkým by sa nám žilo krajšie, čistejšie, zdravšie a príjemnejšie.

Podunajské Biskupice a Vrakuňa

Ak cestujete každé ráno z Biskupíc alebo Vrakune do centra mesta a poobede zas späť, určite ste si všimli tie otrasné zápchy, ktoré tam sú. Pani starostka, kde je tá diaľnica na Žitný ostrov, ktorú ste nám pred poslednými voľbami sľubovali? Prečo k nám nejazdí električka? Neraz som videl v zápche situáciu, že autá museli ísť do poľa, aby uvoľnili cestu sanitke, ktorá sa ponáhľala za pacientom v ohrození života a zdravia. Ak sa niekomu niečo stane, len preto, že sa sanitka zdržala v zápche, kto za to ponesie zodpovednosť? Kto je kompetentný riešiť túto katastrofálnu situáciu?

Kedysi obávané sídliskové geto Petržalka, ktorú húfne opúšťali davy rodín s deťmi s obavami o ďalší zdravý a mravný vývoj ich ratolestí, vytlačila narkomanov mimo očí slušných ľudí a vytvorilo sa nové geto na sídlisku Dolné hony, ktoré leží na pomedzí Vrakune a Podunajských biskupíc.

Každý tu dáva od problémov ruky preč a temer nik nemá odvahu prevziať zodpovednosť a riešiť problémy, ktoré trápia bežných obyvateľov mesta.

Kde na to vziať peniaze? Tu žiješ a pracuješ? Tu budeš platiť dane a poplatky!

Nepatrím k tým Bratislavčanom a starousadlíkom, ktorí brýzgajú na každého, kto sem prišiel žiť kvôli práci, ale už dlhšie uvažujem nad tým, že by isto pomohlo mestu a jeho pokladnici, keby ľudia, ktorí tu žijú v podnájmoch a dlhodobo pracujú mali povinnosť sa sem prihlásiť aj na trvalý pobyt a vznikla by im tak povinnosť tu platiť aj miestne dane a poplatky. Tým by sa našli zdroje aj na oddlženie mesta a mestských častí a tiež na vybudovanie potrebnej infraštruktúry, ktorú mesto žalostne potrebuje ak má byť plnohodnotnou európskou metropolou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?