Sila, ktorú ani moc KSČ a ŠtB nedokázali zastaviť

Autor: Marián Kohn | 7.5.2013 o 14:59 | Karma článku: 5,02 | Prečítané:  971x

Často počúvame o tom, akú moc mala Komunistická strana v časoch komunizmu a ako jej najmocnejší represívny nástroj Zbor národnej bezpečnosti a útvary jednej z jej zložiek - Štátnej bezpečnosti (ŠtB) likvidovala všetko, čo odporovalo oficiálnej ideológii marxizmu a leninizmu a ateizmu. Porozprávame si o moci evanjelia Ježiša Krista, ktoré žiaden „izmus“ a ani žiadna iná patologická sila nedokázala vytrieť z povrchu zemského.

 

Hoci ja sám som hrôzy prenasledovania cirkvi Ježiša Krista počas socializmu nezažil, predsa som sa stretol s ľuďmi, ktorí hoci tieto hrôzy na vlastnej koži zažili, nikdy si nesťažovali, nikdy nenariekali a ani sa nikdy neľutovali, ale naopak vzbudzovali vo mne rešpekt a obdiv.

 

Odvážny muž – laický kazateľ Pavol Gabánek

 

Pavla Gabánka som mal možnosť spoznať ako vedúceho domácej modlitebnej skupinky, ktorá sa stretávala v jeho byte v Bratislave. Hoci trpel chorobami a bolesťami, ktoré boli následkami nútených prác – ťažby v uránovej bani v Jáchymove v časoch socializmu. Nikdy som ho nevidel nadávať na socializmus, ani na ŠtB, či KSČ. Nikdy si nesťažoval a nikoho za svoje utrpenie neobviňoval. Dvere jeho bytu boli vždy otvorené pre ľudí, ktorí úprimne hľadali pravdu a mali hlad po živom Bohu. Tento pán pôvodným povolaním vedecký pracovník bol viackrát uväznený v časoch socializmu za svoje aktivity v tzv. „podzemnej (ilegálnej)“ cirkvi, ktorá nemala štátny súhlas na svoje pôsobenie. Tento muž bol svedkom viery v živého Boha a vždy učil, že len Kristova láska môže premôcť zlo vo svete. Viac o tomto vzácnom človeku si môžete prečítať v jeho bezplatne šíriteľnej publikácii: „Príď Duchu Svätý!“ (v PDF formáte, 3Mb).

 

Pašerák Biblii a misionár John MacFarlane

 

Tohto muža som stretol pred dvanástimi rokmi na jednom nedeľnom kresťanskom zhromaždení. Keď povedali jeho meno, myslel som si, že to bude nejaký „Amík“, ktorý nám „Východoeurópanom“ bude vnucovať svoje názory a „americké evanjelium prosperity“. Na moje prekvapenie tento muž začal hovoriť bez tlmočníka lámanou češtinou, ktorá na to, že vyše tridsať rokov žil v Nemecku bola celkom slušná. Obdivoval som najmä dobrotu, ktorú zo seba vyžaroval a lásku k cirkvi, ktorú v sebe nosil. Neskôr som sa dozvedel, že prišiel do ČSSR počas Dubčekovej pražskej jari v roku 1968 a študoval na Karlovej univerzite v Prahe český a ruský jazyk. Pre svoje aktivity – pašovanie Biblii a inej kresťanskej literatúry a zakladanie „podzemných“ cirkví ho párkrát zatkli, vypočúvali a v roku 1972 nakoniec vyhostili späť do Británie. On sa neskôr usadil v Nemecku, kde založil misijnú spoločnosť Nehemiáš. Bol to zdatný kazateľ evanjelia a jazykovo nadaný človek. Okrem angličtiny ovládal asi 5 ďalších jazykov, čo na Angličana bol slušný výkon. Pred desiatimi rokmi po ťažkej chorobe odišiel do večnosti, no po ňom zostalo veľké dielo od USA až po Čukotku v Rusku.

 

Nespútateľná sila evanjelia Ježiša Krista

 

Už veľký apoštol národov sväty Pavol (Saul z Tarzu) v 1. storočí napísal „... ale Slovo Božie nemôže byť spútané...“ (Biblia, 2. list Timoteovi 2. kapitola, 9. verš). Títo dvaja muži a nielen oni sú dôkazom toho, že evanjelium Ježiša Krista tá radostná zvesť nemôže byť spútaná.

Takýchto svedkov viery bolo a je o mnoho viac a napíšem o nich v ďalších článkoch na tomto blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?