„Kávička“ s poslancami Národnej rady SR

Autor: Marián Kohn | 21.9.2013 o 8:58 | (upravené 21.9.2013 o 13:08) Karma článku: 2,36 | Prečítané:  342x

Po minulotýždňovom „Konštruktívnom hľadaní riešení s Jánom Figeľom“, som sa tento týždeň v utorok poobede stretol s ďalšími troma poslancami Národnej rady Slovenskej republiky a to: Pavlom Zajacom (KDH), Igorom Hraškom (OľaNO) a nezávislým poslancom Jurajom Drobom, ktorý do parlamentu kandidoval za SaS. Snažil som sa vecne a stručne zhrnúť témy našich rozhovorov.

Pavol Zajac (KDH)

Pán poslanec Pavol Zajac je v NR SR prvé volebné obdobie a pred vstupom do politiky sa venoval podnikaniu v stavebníctve. Stretnutie s Pavlom Zajacom mi odporučil pán Figeľ s tým, že pán Zajac sa venuje problematike spotrebiteľských úverov.

Pán poslanec povedal, že ešte pred tým ako Ministerstvo spravodlivosti predložilo do NR SR novelu „zákona o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti“, on spolu s poslancom Alojzom Hlinom (nezávislý) a podpredsedom parlamentu Jánom Figeľom poslali ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi výzvu, kde sa okrem iného píše:

Veľký počet a zväčšujúci sa rozsah exekučných konaní na Slovensku potvrdzuje, že narastá nerovnováha v obchodných a finančných vzťahoch v našej spoločnosti. Vzhľadom na zastaraný a často novelizovaný zákon č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok), je potrebná jeho celková nová a systémová úprava.

 

Občania pre nepriaznivú a zhoršujúcu ekonomickú situáciu v Slovenskej republike sa oveľa častejšie dostávajú do finančných, až existenčných problémov. Situácia zadlženia a insolvencie riešená prostredníctvom neprimerane tvrdej exekúcie môže mať pre občana, ale aj pre celú jeho rodinu dlhodobé, až zničujúce následky. Toto nie je spravodlivé!

 

Očakávame zmeny, ktoré sprehľadnia a zrýchlia vymožiteľnosť pohľadávok, ale aj obmedzia často priam likvidačný dopad exekučných konaní na jednoduchých ľudí, ktorí kvôli finančnej núdzi a pri nedostatku kvalifikovaných informácií, vzdelania a právnej pomoci, prichádzajú o svoj skromný majetok, strechu nad hlavou a životnú perspektívu.

 

Navrhujeme, aby sa odmeny a náhrady upravili aspoň v prípadoch, keď je povinnou osobou fyzická osoba, a v prípade že sa u tejto povinnej osoby jedná o prvé exekučné konanie. Navrhujeme, aby náhrady a odmeny v takomto prípade boli podstatne znížené, aspoň na polovicu doterajšej úrovne.

V reakcii pán minister píše, že Ministerstvo spravodlivosti okrem predloženej novely „Exekučného poriadku“, ktorý sprísni pravidlá a priebeh exekučného konania, pripravuje aj komplexnú rekodifikáciu občianskeho súdneho poriadku tak, aby sa zefektívnil priebeh konaní na súdoch a tým aj spokojnosť občanov s ich činnosťou. Ak si želáte prečítať celú reakciu pána ministra Boreca, odporúčam Vám obrátiť sa na niektorého zo spomínaných pánov poslancov, ktorí výzvu predložili, resp. na ich asistentov. Kontakty na poslancov sú dostupné na webových stránkach Národnej rady (http://www.nrsr.sk/).

Ďalej sme sa s pánom poslancom Pavlom Zajacom a jeho asistentom pánom Mgr. Radkom Dudom rozprávali o problematike spotrebiteľských úverov a o tom, že aktuálny právny stav umožňuje rôznym špekulantom z nebankových pôžičkární nastavovať premrštené úroky, čím sa dopúšťajú úžery, a to LEGÁLNE A BEZTRESTNE. Na Slovensku podnikajú rôzne „rýchlopôžičkárne“ so sídlom v zahraničí. Tieto žmýkajú našich spoluobčanov. Tí im naleteli, čo tiež prispelo k súčasnému stavu. Súdy riešia vyše 500 000 exekúcií, z čoho až 40 000 exekúcií sa vedie proti dôchodcom. Títo nemajú možnosť si popri svojom mizernom dôchodku privyrobiť a pokúsiť sa tak zmierniť často likvidačný vplyv exekúcie na ich životy. V roku 2001 Dzurindova vláda schválila nariadenie, ktorým stanovila strop pri úrokoch pre spotrebiteľské úvery a pôžičky. V roku 2010 ho však odchádzajúca prvá vláda Róberta Fica zrušila a odvtedy trvá aktuálny neúnosný stav. Súdy si musia údajne najímať brigádnikov, aby boli vôbec schopné zaevidovať sťažnosti a odvolania občanov proti exekúciám. Jedným z riešení aktuálneho stavu by bolo, ak by vláda obnovila toto nariadenie, ktoré ukladalo strop úrokom, dodal poslanec Pavol Zajac.

Jednou z aktivít poslanca Zajaca v tejto súvislosti bol aj „Návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Pavla ZAJACA na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov a o zmene a doplnení niektorých zákonov“.

Igor Hraško (OľaNO)

Poslanec Igor Hraško je tiež nováčikom v politike a prináša do parlamentu zmysel pre férovosť a zdravý sedliacky rozum. Napriek časovej tiesni spôsobenej prebiehajúcou mimoriadnou schôdzou o odvolaní druhej Ficovej vlády, si našiel pár minút čas na otvorený a úprimný rozhovor so mnou.

Rozprávali sme sa o sociálnych samovraždách, exekúciách, nezamestnanosti a iných problémoch našej spoločnosti. Pán poslanec spomenul, že pripravuje vlastné riešenie, ktoré zatiaľ nechce zverejňovať, keďže je ešte len v štádiu prípravy. Vyjadril záujem diskutovať s občanmi a hľadať spolu riešenia súčasných problémov.

Incident na recepcii parlamentu očami očitého svedka

Sedel som v kresle asi päť metrov od recepcie (a čakal na poslanca Juraja Drobu, s ktorým som mal robiť rozhovor pre môj blog), keď zrazu niektorí občania, ktorí tam stáli a čakali na sprístupnenie kinosály začali byť nervózni a jeden z nich v amoku schytil monitor počítača a zaútočil na recepčnú. V tom na neho skočili policajti z ochranky ústavných činiteľov a muža spacifikovali, vyviedli von a zavolali policajnú hliadku. Ostatných prítomných jeden z ochrankárov vyzval, aby z bezpečnostných dôvodov opustili priestor recepcie a počkali vonku na sprístupnenie parlamentnej kinosály.

Juraj Droba (nezávislý)

Sadli sme si v spoločných priestoroch v NR SR a pustili sa do debaty na témy, ktoré som načrtol už vyššie (sociálne samovraždy, exekúcie, pomoc ľuďom v núdzi, vzdelávanie a osveta občanov).

Najprv pán poslanec skonštatoval, že "súčasná vláda strany SMER-SD vládne nekompetentne: svojimi opatreniami zvyšuje nezamestnanosť, vyháňa investorov, demotivuje zamestnávateľov vytvárať nové pracovné miesta a nevie hospodáriť."

Riešenia, ktoré navrhuje pán poslanec Juraj Droba:

Aby sa znížil počet ľudí, ktorí sa dostávajú do bezútešných situácií, treba:

- podporovať tvorbu pracovných miest

- motivovať ľudí, aby mali motiváciu pokúšať sa hľadať vlastné šťastie

- zabezpečiť dôstojný život pre tých, čo si nevedia pomôcť sami (invalidní a starobní dôchodcovia)

- prísne trestať úžerníkov, šmejdov vyššími (trestnými) sadzbami

- prevencia - finančné vzdelávanie a osveta na školách a vo verejnoprávnych médiách

Poslanec Droba dodal, že podporí každý dobrý návrh, ktorý prispeje k zlepšeniu horeuvedených vecí a je otvorený komunikácii a diskusii s občanmi.

Ešte raz ďakujem pánom poslancom za ich čas a priestor na rozhovor. Keďže mi stretnutie a rozhovor prisľúbili aj ďalší poslanci, v blízkej dobe sa môžete tešiť na ďalšie zaujímavé rozhovory a názory. Vaše komentáre k veci uvítam pod článkom. Želám všetkých príjemný víkend.

Súvisiace články/Prečítajte si tiež:

Konštruktívne hľadanie riešení s Jánom Figeľom

 

Prevencia sociálnych samovrážd

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulkovej semifinále nestačí, šéf ruského tenisu jej nedáva šancu

Oddýchnutá slovenská tenistka nastúpi v sobotu na Turnaji majsteriek proti Ruske Kuznecovovej, ktorá mala nabitý program.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.


Už ste čítali?