Konštruktívne hľadanie riešení s Jánom Figeľom

Autor: Marián Kohn | 12.9.2013 o 17:01 | (upravené 12.9.2013 o 20:29) Karma článku: 4,88 | Prečítané:  386x

Jedným z mála politikov, ktorí zareagovali na moje predchádzajúce články Prevencia sociálnych samovrážd a Samovraždy na Slovensku za rok 2012 bol podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Figeľ. Pozval ma na osobné stretnutie s ním v jeho kancelárii, v budove NR SR. Dovoľte mi, aby som sa s Vami podelil o priebeh stretnutia.

S pánom Figeľom

Ja a pán Ján Figeľ v jeho kancelárii v NR SR

Okrem pána podpredsedu NR SR Jána Figeľa sa stretnutia zúčastnil aj jeho ekonomický poradca pán Ing. Darius Anton Hatok. Predmetom našej debaty boli riešenia prevencie sociálnych samovrážd tak, ako som ich už v načrtol v mojom minulom článku. Venovali sme sa najmä bodom 3 až 5.

K tretiemu bodu mojich návrhov riešení „aby sa úžerníkom z nebankoviek kleplo po prstoch a nesmeli zneužívať situáciu zúfalých a právne nevzdelaných občanov a aby nesmeli požičiavať za neprimeraný úrok“ mi povedali toľko, že tento bod už je spracovaný a navrhnutý na rokovanie v Národnej rade vo forme „Návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Pavla ZAJACA na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov a o zmene a doplnení niektorých zákonov“.

K štvrtému bodu môjho návrhu riešení „aby sa spotrebiteľské spory prejednávali výlučne cestou verejných súdov a nie súkromných rozhodcovských súdov“ mi pán Hatok povedal, že sa im tento návrh veľmi páči a, že by bolo dobré ho spracovať viac do hĺbky a uviesť aj konkrétne prípady ľudí, ktorí rozhodnutím súkromných rozhodcovských súdov prišli o dom. Keďže nie som právnik, rozhodol som sa, že sa v tejto veci obrátim na právnikov, ktorí sa dlhodobo venujú spotrebiteľským sporom s nebankovkami a poradím sa s nimi ako by potenciálne legislatívne opatrenie mohlo vyzerať a fungovať v praxi.

K piatemu a poslednému bodu môjho návrhu riešení „aby súdni exekútori nemohli povinnému (dlžníkovi) siahnuť na strechu nad hlavou pokiaľ má dlh nižší ako 5000 eur, a aby povinný ak preukáže, že peniaze „zmrazené“ na jeho účte sú určené na výživu jeho detí, tie boli bezodkladne uvoľnené a vylúčené z exekúcie“ mi tiež povedali, že návrh je výborný a ja som ešte dodal, že je veľa prípadov, ktorí kvôli nepatrnému alebo relatívne nízkemu dlhu prichádzajú v dražbe o bývanie a stávajú sa bezdomovcami.

Ešte mi napadlo dodať k tomuto poslednému bodu, že keď Vám exekútor doručí písomné „upovedomenie o začatí exekúcie“, zakáže Vám nakladať s Vaším majetkom a teda aj predať dom či byt s cieľom uspokojiť pohľadávku a vyplatiť exekúciu. Povinný tak nemá veľakrát možnosť ani vyrovnať v exekúcii svoje záväzky a tak sa jeho majetok v dražbe (častokrát podcenu) predáva a on tak príde o majetok. Preto budem navrhovať politikom to, aby napriek exekúcii nemohol exekútor (najmä pri nepatrných a nízkych čiastkach dlhu) predať v dražbe dom alebo byt. V tejto veci by mali exekútori postupovať obzvlášť citlivo.

Som si vedomý, že legislatívne zmeny a zapracúvanie návrhov do zákonov je beh na dlhé trate, ale verím, že ak sa občianska spoločnosť preberie k životu a začne predkladať politikom svoje konštruktívne riešenia a nie iba nadávať na politikov pri pive, budeme vidieť ovocie nášho snaženia a tiež sa kvalita života v našej krajine obráti k lepšiemu.

Napriek tomu, že ma mnohí skeptici odhovárali od stretnutia s pánom Figeľom, chcem veriť tomu, že pán Figeľ a snáď aj iní politici to snami občanmi a voličmi myslia vážne a spoločne môžeme vytvoriť lepšie zákony pre nás bežných ľudí.

Aj pri práve prerokúvanej novele Exekučného zákona a tiež iných zákonov majú páni politici možnosť nám ukázať ako si nás spoluobčanov a voličov vážia a ako im záleží na našej spoločnej budúcnosti.

Chcem sa ešte raz verejne poďakovať pánu Figeľovi, že napriek svojmu nabitému programu si našiel na mňa čas a mohli sme sa vecne porozprávať a hľadať spolu riešenia pre našich spoluobčanov a tiež za to, že zažal vo mne iskierku nádeje, že sú aj takí politici, ktorí sa dokážu otvorene a úprimne porozprávať a hľadať riešenia s obyčajným občanom.

Čitateľom môjho blogu oznamujem, že na tento článok budú nadväzovať ešte ďalšie články s hlbšou a odbornou analýzou problematiky a aj konkrétnymi návrhmi riešení, ktoré budú zapracovateľné do zákonov. Teším sa na Vaše ohlasy a želám všetkým pekný predvíkendový večer.

Súvisiace články:

Prevencia sociálnych samovrážd

Samovraždy na Slovensku za rok 2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kde sú medvede, tam tečie krv

O jednom zabudnutom prieskume verejnej mienky a udalostiach, ktoré pred šesťdesiatimi rokmi vypukli v Maďarsku.

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.


Už ste čítali?