Prv čítaj, potom podpisuj!

Autor: Marián Kohn | 24.6.2013 o 18:59 | Karma článku: 7,12 | Prečítané:  259x

  Poznáte to. Zazvonia Vám na dvere elegantne oblečení a slušne vyzerajúci skrátka dôveru vzbuduzujúci spravidla jeden alebo dvaja ľudia. Opýtajú sa Vás, či "nechcete, aby Vám zlacnili elektrinu, či plyn" alebo sa Vás spýtajú, či "nechcete zabezpečenie na dôchodok, lebo veď štát sa o Vás aj tak na starobu nepostará".

 

Keď prikývnete, že áno chcete, vyzvú Vás, aby ste im dali svoj občiansky preukaz a začnú pred Vami vypĺňať zmluvu, ktorú Vám ani nedajú vopred prečítať, lebo však máte zo zákona právo ešte dva týždne na odstúpenie ak nebudete spokojní a hneď Vám zmluvu dajú podpísať a keď namietnete, že by ste si jednotlive podmienky zmluvy radi prečítali spustia na Vás naučené frázy, ktoré im na "školení" vtĺkli do hláv a títo zväčša mladí premotivovaní ľudia s vidinou bleskovej kariéry na pozícii obchodníka "robia" jednu zmluvu za druhou odporným vtieravým a vnucujúcim sa spôsobom a dôverčiví ľudia im skočia na lep a až časom, keď sa rozhodnú od nevýhodnej zmluvy odstúpiť zistia, že akú búdu na seba ušili a, že podpísali zmluvu s diablom (rozumej: nenažranou obchodnou firmou), ktorá v lepšom prípade Vám dá zaplatiť zmluvnú pokutu a v tom horšom prípade zľahne po nej zem a nenájde ju nik a Vy zostanete bez peňazí a aj bez podomovým predajcom sľubovaných "výhod".

 

Ako z toho von, resp. ako predchádzať podvodom?

 

1. Vždy keď Vám takýto podomový predajca elektriny/plynu/finančných služieb zazvoní na byt, pýtajte sa kto je a akú spoločnosť zastupuje.

2. Vždy si nechajte podrobne vysvetliť podmienky zmluvy a sami si ju pred ním prečítajte.

3. Ak bude na Vás naliehať a tlačiť Vás k okamžitému súhlasu a podpisu zmluvy, opýtajte sa ho prečo tak robí!

4. Ak zmluvám nerozumiete nepodpisujte ich skôr ako sa poradíte s právnikom alebo s niekym kto sa vyzná a má právne povedomie.

5. Každého takéhoto sprostredkovateľa si overte u firmy, ktorú údajne zastupuje a ak sa potvrdí, že je to podvodník oznámte ho na Slovenskej obchodnej inšpekcii.

6. Spoločnosť, ktorú nepoznáte si preverte na internete - v obchodnom registri, zozname dlžníkov a internetových fórach.

7. Nenechajte so sebou manipulovať a nepodpisujte nič, čomu úplne nerozumiete!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Drucker: Keby Blanár zrušil súťaž na CT, nečelil by dnes otázkam

Angažovanie Tomáša Szalaya, niekdajšej pravej ruky ministra Rudolfa Zajaca, vyvolalo podľa Druckera otázky v Smere.

EKONOMIKA

Vážny sa bude voziť v luxuse za štátne peniaze

Súťaže sa zúčastnila iba jedna firma.

SVET

Modul Schiaparelli sa roztrieštil o Mars, mohol aj vybuchnúť

Dve nové stopy ukazujú miesto nárazu stratenej sondy.


Už ste čítali?